
- Jak wziąć sprawy w swoje ręce i założyć koło lub stowarzyszenie gospodyń wiejskich z uwzględnieniem korzyści wynikających z wyboru danej formy organizacji – rejestracyjna ścieżka prawna i obowiązkowa dokumentacja.
- Skuteczne pozyskiwanie środków na działalność organizacji gospodyń – listy dozwolonych zadań finansowanych z dotacji i alternatywne źródła finansowania.
- Prawidłowe rozliczanie dotacji na realizację zadań ustawowych koła i najczęstsze trudności w przygotowaniu sprawozdania dla ARiMR – jak uniknąć błędów?
Uwaga! Integrujmy się i dzielmy wiedzą! Podczas Kongresu będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnika.

- W jaki sposób wykorzystać przedsiębiorczy potencjał członkiń? Jak krok po kroku rozwijać własną aktywność biznesową – od wysłania pierwszego maila, poprzez podpisanie odpowiednich umów, aż do rozpoczęcia działalności?
- Wskazówki do rozwojowej organizacji własnego czasu – jak nowe pokolenie gospodyń może znaleźć przestrzeń na własny rozwój i aktywność społeczną.
- Opowiedz swoją historię i zainspiruj! Trzy kobiety, trzy drogi realnego rozwoju osobistego i zawodowego – dyskusja z udziałem zaproszonych gości: pisarki Katarzyny Enerlich, projektantki Natalii Ślizowskiej oraz piosenkarki i cymbalistki Anny Brody.
- Dorota Wellman w rozmowie z Martą Klepką o kobiecości, pasji i życiu. Również uczestniczki kongresu będą mogły zadawać pytania.
Uwaga! Integrujmy się i dzielmy wiedzą! Podczas Kongresu będzie można skorzystać z porad w zakresie kobiecego wizażu, dopasowanych do indywidualnych potrzeb każdej kobiety.

- Ambasadorki działań społeczno-kulturalnych – nowa rola gospodyń w tworzeniu profilowanej i niebanalnej oferty spędzania czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Piknik charytatywny, rajd terenówkami czy sesja zdjęciowa – przykłady oryginalnych inicjatyw gospodyń, zacieśniających więzi społeczne i integrujących nowych mieszkańców wsi.
- Współpraca organizacji gospodyń z instytucjami publicznymi i organizacjami niesamorządowymi – dobre praktyki.

- Wiara i tradycja jako kluczowe składniki tożsamości kobiet na wsi, wzmacniające przynależność do grupy.
- Jak skutecznie zwiększyć liczbę członkiń organizacji gospodyń – międzypokoleniowa wymiana doświadczeń jako szansa na zaangażowanie gospodyń w każdym wieku.
- Nowe technologie w działalności organizacji gospodyń – praktyczne wskazówki do wykorzystania narzędzi internetowych do popularyzowania regionalnych inicjatyw i tradycji.
UWAGA! Udział w kongresie może być sfinansowany ze środków pochodzących z działalności Koła Gospodyń Wiejskich!
W przypadku gdy statut Koła przewiduje prowadzenie działalność społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej, nie ma przeszkód, aby Koło sfinansowało udział członkiń tego Koła w organizowanym Kongresie. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. z 2018 r., poz. 2212 ze zm.) dochód z działalności koła gospodyń wiejskich służy realizacji celów statutowych.